Archipelagowy rejs z gliwiczanami

Na zaproszenie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Gliwice, w dniach 7-8 października 2013 r. w Centrum Edukacyjnym im. bł. Jana Pawła II w Gliwicach została przeprowadzona pilotażowa realizacja programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” ®. Realizację prowadziła ekipa trenerów z Krakowa oraz z Gliwic pod kierunkiem mgr Marcina Mądrego. Uczestnikami dwudniowego mitingu byli uczniowie III klas z dwóch gliwickich szkół: Gimnazjum nr 4 im. Józefa Pukowca przy ul. Adama Asnyka 36 oraz Gimnazjum nr 15 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 przy ul. Górnych Wałów 29. Realizacja odbyła się dla dużej grupy liczącej 190 uczniów.

Obejrzyj zdjęcia

Na programie obecne były osoby z ramienia władz samorządu i oświaty zajmujące się profilaktyką, a także ochroną zdrowia, edukacją oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

W trakcie programu gliwicka młodzież była niezwykle zaangażowana i aktywna. Podczas rozmów z uczniami na programie, jak i w przerwach zobaczyliśmy jak wiele możliwości i talentów mają młodzi ludzie. Pasje sportowe: piłkarskie, siatkarskie, judo, muzyka oraz zaangażowanie w wolontariat, to niektóre o jakich mogliśmy porozmawiać z gliwiczanami. Cennym doświadczeniem okazał się „Trening Przewodników”, w którym na pytania odpowiadało czterech uczniów: dwie dziewczyny i dwóch chłopaków. Wykazali oni dużą dojrzałość oraz odwagę podejmowania mądrych decyzji. Program zyskał bardzo wysoką ocenę w ewaluacji bezpośredniej po programie 5,22 (skala 1-6). Świadczy to o celowości przekazywanych treści oraz dobrej formie pracy z dużą grupą przez trenerów programu.

Obecni na programie nauczyciele i wychowawcy docenili metodykę pracy i profesjonalizm ekipy trenerów. Spotkania z Radą Pedagogiczną były miejscem przedstawienia modelu profilaktyki zintegrowanej jako skutecznego narzędzia wspierającego w towarzyszeniu młodemu człowiekowi w jego podróży ku szczęściu i miłości w życiu. Spotkania z Rodzicami to czas refleksji oraz konkretnych wskazówek, jak wspierać dziecko w okresie dojrzewania, ale również jak wspólnie szukać rozwiązań trudności i problemów.

Widząc tak duże zaangażowanie ze strony władz samorządowych i oświaty miasta Gliwic w troskę o najlepszy rozwój młodego pokolenia, możemy być pełni nadziei, iż przebadana skuteczność programu Archipelag Skarbów® pozwoli młodzieży, w sposób jeszcze bardziej dojrzały i odpowiedzialny, realizować ich życiowe cele i marzenia.

Powrót do aktualności

Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.