"Co z tą młodzieżą?"

„Co z tą młodzieżą?” - zastanawiali się uczestnicy sympozjum, które odbyło się 5 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym na warszawskich Bielanach. Prelegenci i uczestnicy dyskusji rozmawiali o zagrożeniach czyhających na młodego człowieka oraz miejscu wiary i religijności w życiu współczesnej młodzieży. Na zaproszenie organizatorów w ramach sympozjum wyniki badań nad młodzieżą przedstawił Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Psycholog Agata Balcerzak z IPZIN, przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w latach 2010-2013 na grupie 12 tys. gimnazjalistów z całej Polski. „Badania pokazują, że stopień seksualizacji wpływa na nasilenie podejmowania zachowań ryzykownych, takich jak upijanie się, zażywanie narkotyków czy stosowanie przemocy, a także na pojawianie się myśli samobójczych”- dowodziła psycholog.

Pomimo tego ankietowani młodzi ludzie pytani o to, co myślą na temat seksualności w zdecydowanej większości (66 proc.) odpowiadali, że jest to piękna i ważna sfera. Ponadto 93 proc. z nich uznało, że dostęp do pornografii jest zbyt łatwy i że podczas randki woli skupić się na pogłębianiu więzi niż na rozbudzaniu zmysłów. „Młodzi ludzie czują piękno i wagę seksualności oraz to, że warto poczekać ze współżyciem. Jak pokazują badania młodzi ludzie mają zdrowsze podejście do spraw związanych z seksualnością niż dorośli się spodziewają.” - podkreśliła Agata Balcerzak.

Z przeprowadzonych przez IPZIN badań wynika również, że na pytanie, kto jest dla młodych najważniejszym przewodnikiem 84 proc. wskazało na rodziców. Aż 71 proc. gimnazjalistów zadeklarowało, że wiara i religia odgrywa w ich życiu znaczącą rolę. Co więcej, te osoby, które wskazały na rodziców jako przewodników i deklarowało przywiązanie do wiary, wykazywały znacznie mniejszy odsetek zachowań ryzykownych, takich jak spożywanie alkoholu, narkotyków, palenie papierosów czy wczesna inicjacja seksualna, niż osoby, które rodziców nie wskazały.

„To pokazuje, że więzi z rodzicami są najsilniejszym czynnikiem powstrzymującym przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Ważnym czynnikiem chroniącym jest również religijność i to niezależnie od wyznania” - zaznaczyła psycholog. Na zakończenie przedstawiła stworzony przez Instytut program Archipelag Skarbów®.

Powrót do aktualności


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.