Rybnicki pilotaż

Na zaproszenie Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rybnika, w dniach 31 marca-1 kwietnia 2014 r. w Dom Kultury w Rybniku – Boguszowicach została przeprowadzona pilotażowa realizacja programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®. Realizację prowadziła ekipa trenerów z Krakowa oraz z Gliwic pod kierunkiem mgr Marcina Mądrego. Uczestnikami dwudniowego mitingu byli uczniowie Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera przy ul. Żurawiej 8 w Rybniku. Realizacja odbyła się dla dużej grupy liczącej 180 uczniów. Na programie były obecne osoby z ramienia władz samorządu i oświaty zajmujące się profilaktyką, a także ochroną zdrowia, edukacją.

W trakcie programu rybnicka młodzież była niezwykle zaangażowana i aktywna. Podczas rozmów z uczniami na programie, jak i w przerwach, zobaczyliśmy jak wiele możliwości i talentów mają młodzi ludzie. Pasje sportowe: koszykarskie i piłkarskie, muzyka oraz zaangażowanie w działania ochotniczej straży pożarnej - to niektóre o jakich mogliśmy porozmawiać z młodymi rybniczanami. Cennym doświadczeniem okazał się „Treningu Przewodników”, oraz trening asertywności. Uczestnicy ćwiczeń wykazali dużą dojrzałość oraz odwagę podejmowania mądrych decyzji.

Niezwykle staranne przygotowanie sali kinowej Domu Kultury, zaangażowanie nauczycieli oraz dyrektora szkoły, Zbigniewa Adamskiego – obecnego przez cały czas trwania programu, pomogły na zbudowanie dobrego terminalu dla przekazywanych treści. Program zyskał bardzo wysoką ocenę młodzieży w ewaluacji bezpośredniej po programie 5,43. Świadczy to o celowości przekazywanych treści oraz dobrej formie pracy z dużą grupą przez trenerów programu.

Obecni na programie nauczyciele i wychowawcy docenili metodykę pracy i profesjonalizm ekipy trenerów. Spotkania z Radą Pedagogiczną były miejscem przedstawienia modelu profilaktyki zintegrowanej jako skutecznego narzędzia wspierającego w towarzyszeniu młodemu człowiekowi w jego podróży ku szczęściu i miłości w życiu. Spotkania z Rodzicami były czasem refleksji oraz konkretnych wskazówek, jak wspierać dziecko w okresie dojrzewania, ale również jak wspólnie szukać rozwiązań trudności i problemów.

Widząc tak duże zaangażowanie ze strony Władz samorządowych i Oświaty miasta Rybnik w troskę o najlepszy rozwój młodego pokolenia możemy być pełni nadziei, iż przebadana skuteczność programu Archipelag Skarbów® pozwoli młodzieży w sposób jeszcze bardziej dojrzały i odpowiedzialny realizować ich życiowe cele i marzenia.

Powrót do aktualności


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.