Aktualności

Od Paryża aż po …?

Kilkuosobowa grupa Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej gościła ostatnio w Paryżu na zaproszenie organizacji prorodzinnych pracujących z młodzieżą. W trakcie spotkań z liderami z różnych krajów (Francja, Kanada, Niemcy, Portugalia, Holandia, Rumunia, Ukraina, Luksemburg, Litwa), przedstawiony został program Archipelag Skarbów, wyniki badań nad polską młodzieżą oraz Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń.

Pobyt w Paryżu to nie jedyny tegoroczny zagraniczny wyjazd. W lutym reprezentacja IPZN w tym samym celu odwiedziła Petersburg, a jeszcze w marcu podobna wizyta ma się odbyć we Włoszech.IPZIN o skutecznej polityce młodzieżowej w Sejmie RP

W ramach otwartego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej w temacie „Polityki prorodzinnej samorządu” dr Szymon Grzelak, prezes IPZIN, wygłosił wykład „Siedem dźwigni skutecznej polityki młodzieżowej jako element polityki rodzinnej samorządu”. W posiedzeniu, które odbyło się 7 grudnia 2016r., wzięło udział około 100 przedstawicieli samorządów z całej Polski.

Chcę dowiedzieć się więcejFilm po angielsku o programie profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów

W ramach rozpoczętej współpracy międzynarodowej Instytut Profilaktyki Zintegrowanej przygotował krótki materiał filmowy przedstawiający program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów, nad którym nadzór sprawuje IPZIN. Zachęcamy do zapoznania się z tym 5-minutowym materiałem.

Chcę dowiedzieć się więcejSiedem dźwigni skutecznej profilaktyki na konferencji Urzędu Miasta Wrocław

Dwa wykłady i warsztat podczas V. Konferencji szkoleniowej dla koordynatorów ds. promocji zdrowia pt. „Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki jako narzędzie realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020” zostały przeprowadzone podczas konferencji zorganizowanej przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Wrocław. W spotkaniu odbywającym się 29 listopada 2016 r. wzięło udział około 200 reprezentantów placówek oświatowych i urzędników podległych miejskiemu wydziałowi zdrowia.

Chcę dowiedzieć się więcejO siedmiu dźwigniach skutecznej profilaktyki na wojewódzkiej konferencji w Kielcach

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej miał okazję zaprezentować po raz pierwszy na ziemi świętokrzyskiej autorską koncepcję siedmiu dźwigni skutecznej profilaktyki zawartą w Vademecum skutecznej profilaktyki.

Chcę dowiedzieć się więcej10 lat Archipelagu Skarbów

Dodano: 2016.09.08

W tym roku mija 10 lat obecności „Archipelagu Skarbów” w przestrzeni szkolnej. Z tej to racji doroczny zjazd był okazją nie tylko do poszerzania swojej wiedzy, ale także do wielu podsumowań. Oczywiście był też czas na wyznaczanie nowych kierunków i to nie tylko na rozpoczynający się rok szkolny 2016/2017.Międzynarodowe warsztaty o miłości i seksualności w Krakowie

Miłość i seksualność – jak w dzisiejszych czasach prowadzić młodzież w drodze ku szczęśliwemu małżeństwu i rodzinie – taki tytuł nosiły międzynarodowe warsztaty, które przeprowadziliśmy w ramach cyklu wykładów przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kilkugodzinne spotkanie, prowadzone w całości w języku angielskim, odbyło się we wtorek, 26 lipca w Kampusie AGH w Krakowie.

Chcę dowiedzieć się więcejW Łodzi co najmniej do 2018 r.

Dodano: 2016.06.15

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej wygrał dwa wieloletnie konkursy, ogłoszone przez Urząd Miasta Łodzi: - w zakresie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych; - w ramach zadania „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”. W przypadku obu konkursów oferty Instytutu zostały ocenione najwyżej i zajęły pierwsze miejsca na listach rankingowych.


Chcę dowiedzieć się więcejO młodzieży pozytywnie i wbrew stereotypom

Dodano: 2016.06.15

Praktyka pokazuje, że podejście zintegrowane do profilaktyki potrafi łączyć. Bo oto niektórzy politycy poprzedniego i obecnego rządu, samorządowcy reprezentujący różne opcje polityczne, a także biskupi potwierdzają, że dzięki połączeniu sił można zdziałać wiele dobrego względem młodzieży.


Chcę dowiedzieć się więcejUnikaj nałogu metodą dialogu

Dodano: 2016.05.29

Konferencja na temat wychowania i profilaktyki pt. „Style wychowawcze a samodyscyplina dziecka” odbyła się 17 maja 2016 w Nowym Sączu. Wśród prelegentów obecni byli trenerzy programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów, którzy mówili o skuteczności programów nie tylko w odniesieniu do uczniów, ale również do całego środowiska szkolnego i rodzinnego.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Ostoja w ramach projektu: UNIKAJ NAŁOGU METODĄ DIALOGU przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i firmy Qgraf. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Nowego Sącza.


Chcę dowiedzieć się więcejO demografii razem z IPZINem w Kancelarii Prezydenta

Dodano: 2016.03.15

„Polityka młodzieżowa, a problemy demograficzne . Wyniki badań i rekomendacje” – tak brzmiał tytuł wystąpienia dr Szymona Grzelaka na Debacie zorganizowanej przez Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych przy Kancelarii Prezydenta RP. W trakcie spotkania można było zapoznać się z najnowszymi obliczeniami z badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej dotyczącymi spraw demograficznych.


Chcę dowiedzieć się więcejRozwój młodzieży w centrum uwagi samorządowców Podkarpacia

Dodano: 2016.03.15

W dniu 7 marca, w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się konferencja pt.: Młodzież – Rodzina – Samorząd. Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki jako podstawa lokalnej strategii wspierania rozwoju młodzieży. Organizatorem i gospodarzem konferencji był Podkarpacki Urząd Wojewódzki przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i wsparciu finansowym Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Obok Wojewody Podkarpackiego honorowego patronatu udzielił konferencji Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej oraz pani poseł na Sejm RP Halina Szydełko.


Chcę dowiedzieć się więcejO przemocy w szkole

Dodano: 2016.02.27

Przemoc w szkole to zawsze gorący temat. O tym zjawisku w telewizji Salve TV opowiada Barbara Paź, m.in. współtwórczyni u jego początków programu „Archipelag Skarbów””.


Cały program obejrzyj tutajVademecum jako program działania

Dodano: 2016.02.09

O Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży po raz kolejny przeczytać możemy w najnowszym, styczniowym numerze „Świata Problemów”. Ty razem ukazane jest ono jako propozycja strategii opartej na odważnej, ale bardzo racjonalnej wizji, która może nadać ponadsektorową spójność działaniom państwa, samorządów, szkół i wszystkich innych podmiotów realizujących zadania z obszaru wychowania i profilaktyki. Cały tekst można przeczytać w wersji papierowej pisma.


Więcej o Świecie Problemów czytaj tutaj...Vademecum skutecznej profilaktyki w Łodzi

Dodano: 2015.12.05

27 listopada Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Łodzi we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii zainaugurował cykl konferencyjno-szkoleniowy dla dyrektorów gimnazjów pt. „Profilaktyka jako inwestycja”. Konferencję inauguracyjną otwierał 1,5 godzinny wykład dr Szymona Grzelaka „Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki jako płaszczyzna budowania całościowej strategii działań profilaktycznych przez samorząd, szkoły i innych partnerów społecznych”.


Chcę dowiedzieć się więcejO Vademecum skutecznej profilaktyki w KPRM w Warszawie

Dodano: 2015.10.12

W dniu 8 października 2015 r. w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się międzyresortowe spotkanie poświęcone profilaktyce problemów młodzieży i przedstawieniu rekomendacji z badań naukowych zawartych w Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży – publikacji powstałej w wyniku współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji i Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Dr Szymon Grzelak wygłosił wykład pn. Skuteczność i spójność zarządzania profilaktyką problemową w oparciu o „Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki” - prezentacja wniosków z w/w raportu badawczego.


Chcę dowiedzieć się więcejVademecum już jest

Dodano: 2015.06.24

Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży zostało opracowane przez zespół Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej i wydane we wrześniu 2015 przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (w ramach projektu EFS).

Publikacja podsumowuje doświadczenia wielu lat pracy pozytywnej jego autorów. Ma znaczenie strategiczne dla tworzenia fundamentów spójnego programu działania w obszarze wychowania i profilaktyki, które oparte są na badaniach naukowych, wartościach i doświadczeniach praktycznych. Vademecum jest napisane językiem zrozumiałym i stanowi formę hybrydy pomiędzy raportem naukowym, a przewodnikiem praktycznym.


Chcę dowiedzieć się więcejZjechali się z całej Polski

Dodano: 2015.09.15

W pierwszy weekend września już od wielu lat instruktorzy i trenerzy programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów® spotykają się na swoim dorocznym Zjeździe, podczas którego omawiają najważniejsze sprawy dotyczące zarówno najnowszych nurtów profilaktyki i wychowania, metod pracy, jak i samego programu i jego ewaluacji. W trakcie Zjazdu nie zabrakło także momentów na wymianę własnych doświadczeń i wspólne planowanie przyszłości.W świecie dobra i piękna

„W świecie dobra i piękna” ­ pod takim tytułem pojawił się kolejny tekst na temat literatury jako formy profilaktyki oraz skutecznych form pracy z młodzieżą mających na celu zapobieżenie zachowaniom ryzykownym podejmowanym przez młodzież. Z Agnieszką i Szymonem Grzelakami na łamach „Wychowawcy” rozmawia Jolanta Tęcza­-Ćwierz.

Tutaj znajduje się czerwcowy numer „Wychowawcy”Blask Corredo

Dodano: 2015.06.17

Koniec roku szkolnego i zbliżające się wakacje, to dobry czas na pomyślenie o wartościowych książkach, które można dać w prezencie nastoletniemu dziecku lub wręczyć gimnazjalistce w formie nagrody szkolnej. Jedną z propozycji mogą być książki z serii Blask Corredo, które wykorzystywane są także jako nagrody za aktywny udział w zajęciach programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.

Chcę dowiedzieć się więcejIPZin razem z rodziną i społeczeństwem

Dodano: 2015.05.04

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej po raz kolejny wystąpił w polskim Sejmie. Tym razem na konferencji: „Rodzina i społeczeństwo. Razem na rzecz małżeństwa i rodziny”. Spotkanie pod patronatem Marszałek Sejmu, Elżbiety Radziszewskiej odbywało się w piątek, 17 kwietnia 2015 r. Z ramienia IPZ wystąpił dr Szymon Grzelak. Swoją prezentację oparł o badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz o raport Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Zobacz retransmisjęInstytut Badań Edukacyjnych

Dodano: 2015.04.20

„Miejsce edukacji psychoseksualnej w działaniach szkoły na rzecz zdrowia” - taki temat miało seminarium przygotowywane przez Zespół Dydaktyk Szczegółowych Instytutu Badań Edukacyjnych, a odbywające się w czwartek, 9 kwietnia 2015 r. Jeden z wykładów wygłosił dr Szymon Grzelak. Prelegent z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej podjął refleksję na temat „Ryzykowne zachowania seksualne i seksualizacja w kontekście innych problemów młodzieży. Wykład na podstawie raportu z badań „Problemy młodzieży a pozytywny potencjał społeczności lokalnej” opracowanego na zlecenie ORE.Wydział Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza

Dodano: 2015.04.09

W dniach 23-24 marca 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja nt. „Promocja zdrowia i profilaktyka – inwestycją w kapitał społeczny”, organizowana w ramach projektu systemowego Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnymi II etap we współpracy z Wydziałem Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji. W drugim dniu konferencji jeden z wykładów miał dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. W swoim wystąpieniu prezentował on wyniki badań ukazujących problemy młodzieży w stosunku do pozytywnego potencjału społeczności lokalnej. Zastanawiał się także jak skutecznie zarządzać profilaktyką.

Chcę dowiedzieć się więcejWięź wychowawcza chroni przed patologią

Dodano: 2015.03.30

W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu odbyła się konferencja nt. „Więź wychowawcza chroni przed patologią”. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 nauczycieli, rodziców, pedagogów, przedstawicieli władz Małopolski, a także gości z Litwy i Hiszpanii. Wśród prelegentów znalazł się dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz mgr Halina Czerwińska, certyfikowany trener programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.

Chcę dowiedzieć się więcejSeria „Blask Corredo” ma ciąg dalszy

Dodano: 2015.03.10

Na półkach księgarń można już znaleźć trzeci tom książki z serii Blask Corredo. Nosi on tytuł Ścieżki Avenidów. To m.in. tę publikację ukazywano w artykule opublikowanym w listopadowym numerze Świata Problemów, kiedy pisano o literaturze wspierającej profilaktykę. Jednym z patronów książki jest program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.

Chcę dowiedzieć się więcejZdobywali certyfikaty prawdziwego mężczyzny

Dodano: 2015.01.28

W sali Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyła się konferencja interaktywna z udziałem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. „Rola mężczyzny w budowaniu kultury miłości”. Spotkanie z młodymi ludźmi prowadził Paweł Lewicki, psycholog rodzinny, trener programu Archipelag Skarbów®.

Chcę dowiedzieć się więcejNo i znowu się szkolą

Dodano: 2015.01.15

W ostatnich dniach odbyło się kolejne szkolenie teoretyczne dla prowadzących program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®. Spotkanie adresowane było zarówno do trenerów, którzy są w trakcie głównego szkolenia trenerskiego, jak też do tych bardziej doświadczonych, którzy ugruntowywali swoją wiedzę.

Chcę dowiedzieć się więcejBadania IPZin cytuje Gazeta Wyborcza

Dodano: 2014.12.22

Sejm na jednym z najbliższych przedświątecznych posiedzeń prawdopodobnie podejmie uchwałę w sprawie ograniczenia dostępu do pornografii w internecie. Temat ten w szczegółowy sposób opisuje „Gazeta Wyborcza”, w której wspomniany artykuł rozpoczyna się od zacytowania badań przeprowadzonych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Chcę dowiedzieć się więcejWykład w Instytucie Badań Edukacyjnych

Dodano: 2014.12.22

Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował w czwartek, 11 grudnia 2014 r. seminarium zatytułowane: „Miejsce edukacji psychoseksualnej w działaniach szkoły na rzecz zdrowia. Szkolne programy profilaktyczne - prezentacja dobrych praktyk”. Głównym punktem programu był wykład dr Szymona Grzelaka pt. “Mechanizmy akceptacji społecznej i skuteczności profilaktycznej programu Archipelag Skarbów®”.

Chcę dowiedzieć się więcejLiteratura piękna za pan brat z profilaktyką

Dodano: 2014.12.10

„W dobrej książce dla młodzieży, która wspiera wychowanie i profilaktykę, nie musi być dydaktyzmu. Wystarczy, aby pozytywni bohaterowie mieli zasady, aby walczyli o dobro w życiu swoim i innych. Wystarczy, aby świat przedstawiony w książce nie był światem toksycznym – pełnym deprawacji, seksualizujących scen czy opisów okrucieństwa. I to wcale nie znaczy, że bohaterowie muszą być jednowymiarowi, a akcja nudna i banalna. W sumie można powiedzieć, że we współczesnej kulturze to właśnie przemoc i seks stały się banalne, a epatowanie przełamywaniem kolejnych tabu staje się coraz bardziej powtarzalne i nudne” –do takich wniosków dochodzi na łamach najnowszego numeru „Świata Problemów” dr Szymon Grzelak.

Chcę dowiedzieć się więcejWcześniejsze aktualności

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami z poprzednich lat.

Aktualności:
- z roku 2014,
- z roku 2013,
- z roku 2012,
- z roku 2011,
- z roku 2010 i wcześniejsze.

Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.