O programie

Informacja wstępna

Program “Archipelag Skarbów” stanowi rozbudowaną i udoskonaloną wersję programu profilaktyki zintegrowanej “Wyspa Skarbów” rekomendowanego przez CMPPP dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Program został pomyślany jako uzupełnienie i wzmocnienie szkolnego programu profilaktycznego i wychowawczego, i został przygotowany zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej (patrz: Szymon Grzelak – cykl artykułów z lat 2000-2001 w czasopiśmie „Remedium” wyd. przez PARPA). Dzięki szerokiemu zakresowi treści program dobrze nadaje się do roli czynnika wiążącego i podsumowującego inne elementy programu profilaktycznego szkoły.

Badania ewaluacyjne nad skutecznością programu “Wyspa Skarbów” przeprowadzone w roku 2003 (patrz: Grzelak, 2006*) wykazały, że młodzież poddana oddziaływaniu mniej korzysta z alkoholu, rzadziej dopuszcza się przemocy, postępuje bardziej uczciwie w relacjach z bliskimi rówieśnikami oraz przyjmuje postawę większej gotowości do odłożenia inicjacji seksualnej. Scenariusz tego sprawdzonego i skutecznego programu stał się podstawą dla nowego, bardziej rozbudowanego oddziaływania pod nową nazwą “Archipelag Skarbów”.

Program “Archipelag Skarbów” powstał w wyniku złożonej procedury, na którą składały się kolejne edycje modyfikowanych wersji programu poddawanych wieloaspektowej ewaluacji formatywnej (wizytacje ekspertów, 3 rodzaje ankiet z pytaniami zamkniętymi i otwartymi dla młodzieży, opinie nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych).

Procedura opracowania obecnej wersji programu, a także przeprowadzona ewaluacja formatywna odbywały się w ramach projektu “Profilaktyka zintegrowana jako skuteczna forma przeciwdziałania zachowaniom problemowym i ryzykownym młodzieży” realizowanego przez naszą Fundację w oparciu o dotację PARPA i współpracę z samorządem lokalnym Ostródy, Radzymina, Wołomina i Zielonki jesienią 2006.

Wywiad z Autorem programu dr. Szymonem Grzelakiem znajduje się tutaj.

* por. Grzelak, S. (2009). Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Aktualny stan badań na świecie i w Polsce. Kraków: Wydawnictwo Rubikon; wydanie drugie rozszerzone.

Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.